Forum: Maklerzy

Ile mozna stracic inwestujac na giełdzie??!!

Od paru dni mam aktywnego eMaklera i chcialem zainwestowac sobie czesc, lub calosc oszczednosci w akcje. I tak sobie przegladam spółki w jakie moglbym zainwestowac i sie PRZERAZILEM jak zobaczyłem ze np:
Alchemia -9 stycznia staciła w jeden dzien prawie 70% ( z kursu 146 na 40 zł)
Cersanit - 17 listopada stracił w jeden dzien ponad 80% ( z kursu 130 na 14 zł)
Czy to mozliwe? Czy jest to bład na stronie? A jak nie to jakie sa przyczyny tak duzych spadków?
Poza tym pomyslalem sobie ze jest to dobry moment zeby zainwestowac w te firmy... po Alchemi widac ze zaczyna odrabiac.
I jak se pomysle ze wiele miesiecy oszczedzania moge stracic w jeden dzien to mnie troche przeraza.
Co Wy na to?

Odpowiedzi

Zmień widok

20

brak grupy

riczi77 napisał(a):

> Od paru dni mam aktywnego eMaklera i chcialem zainwestowac
> sobie czesc, lub calosc oszczednosci w akcje. I tak sobie
> przegladam spółki w jakie moglbym zainwestowac i sie
> PRZERAZILEM jak zobaczyłem ze np:
> Alchemia -9 stycznia staciła w jeden dzien prawie 70% ( z kursu
> 146 na 40 zł)
> Cersanit - 17 listopada stracił w jeden dzien ponad 80% ( z
> kursu 130 na 14 zł)
> Czy to mozliwe? Czy jest to bład na stronie? A jak nie to jakie
> sa przyczyny tak duzych spadków?
> Poza tym pomyslalem sobie ze jest to dobry moment zeby
> zainwestowac w te firmy... po Alchemi widac ze zaczyna
> odrabiac.
> I jak se pomysle ze wiele miesiecy oszczedzania moge stracic w
> jeden dzien to mnie troche przeraza.
> Co Wy na to?

Poczytaj najpierw o nowych akcjach emitowanych przez spółki i prawach poboru. Alchemia tego dnia właśnie, wbrew Twoim przypuszczeniom, zyskała na wartości kilkadziesiąt procent ;)

Można zyskać ale można stracić i to bardzo dużo. Z kilku zdań jakie tu sformułowałeś wynika, ze Twoja wiedza na temat inwestowania na giełdzie jest znikoma.
Jeśli nie chcesz utopić swoich oszczędności wstrzymaj sie z bólami i najpierw poczytaj cokolwiek na ten temat. W sieci mozna znaleźć wiele informacji, także dla początkujących,
choćby http://bossa.pl/edukacja/... i temu podobne.

A tak nawiasem mówiąc, z taką wiedzą lepiej gdybyś zaczął od SFI.

Dzieki panowie.
W SFI inwestuje juz od 2 lat i dopiero teraz nauczylem sie czerpac z tego korzysci, natomiast jesli chodzi o informacje o inwestowaniu to juz od 3 tyg. przegladam strony w tym temacie, ale wszystko co tam pisza to czysta teoria, napewno w praktyce wyglada to inaczej. Dlatego przez pierwsze pare miesiecy chce pooperowac sobie mala kwota. Oczywiscie licze sie ze stratami, ale nie o to w tym chodzi .... oczywiscie. Tylko paru kwestii jeszcze nie kumam, ale wszystko pewnie wyjdzie w praniu.
Jeszcze raz dzieki i zycze udanych inwestycji.

Na akcjach można stracić co najwyżej tyle, ile się zainwestowało.

, natomiast jesli chodzi o informacje o
> inwestowaniu to juz od 3 tyg. przegladam strony w tym temacie,
> ale wszystko co tam pisza to czysta teoria, napewno w praktyce
> wyglada to inaczej. Dlatego przez pierwsze pare miesiecy chce
> pooperowac sobie mala kwota. Oczywiscie licze sie ze stratami,
> ale nie o to w tym chodzi .... oczywiscie. Tylko paru kwestii
> jeszcze nie kumam, ale wszystko pewnie wyjdzie w praniu.
> Jeszcze raz dzieki i zycze udanych inwestycji.

Heheh ja ucze sie w praktyce juz od roku i jeszcze uwazam ze malo wiem ;))) Dobrze ze jest hossa to jakos nie przyplacilem bledow wiekszymi stratami ;)) Jesli chcesz sobie pograc sa sucho to mozesz sobie zalozyc notesik (ktos juz pisal o tym na forum), dodatkowo mozesz sobie wirtualnie inwestowac na onet.pl (jest tam jakas gra gieldowa), mozesz tez zalozyc sobie portfel na www.bankier.pl i tam w praktyce ale nadal wirtualnie sprobowac swych sil.
Powodzenia

A co do strat - podobno pierwszy tysiac sie traci - mi sie sprawdzilo ;))

Taka jest specyfika giełdy.
Mając dużo wiedzy i jeszcze więcej szczęścia możesz zwielokrotnić swój kapitał w dość krótkim czasie. Ale jeśli zbraknie Ci jednego albo, co gorsza, drugiego to możesz stracić więcej niż masz.
Chcesz zarabiać bez ryzyka - wejdź w obligacje albo ostrożnie w SFI

Pozdr.

brak grupy

Daj spokój z giełdą. Nie nadajesz się do tego.

Witam,
Ja się właśnie bawiłem na grze giełdowej http://gra.onet.pl wirtualnymi 40 tys. zł
Co i tak nie zmienia faktu, że na początku prawdziwej gieldy przep... 1200 zł...

brak grupy

hehehe ja tez zaczelam sie bawic w gre na onecie i calkiem do przodu.Troszke sie pobawie no i moze sie skusze bo jak patrze na oprocentowanie kont bankowych to uuuuu zgrozo.....

Chyba macie racje z ta gra wirtualna. Moze zaczne od tego.
Wielkie dzieki. Ale i tak w koncu wejde w gielde i tak.
Pozdrowionka.

Komentuj z innymi

Ostatnie wątki w Maklerzy